Creative WP-300 – test słuchawek Bluetooth

Creative WP-300

Creative WP-300

Słuchawki bezprzewodowe stają się coraz popularniejsze. Czy można uwolnić się od kabli, nie poświęcając jakości dźwięku? Zastosowany w słuchawkach Creative WP-300 kodek aptX podobno ma to umożliwiać…

Wyjątkowe słuchawki od wyjątkowego rapera

Jakość wykonania

Słuchawki Creative WP-300 są solidnie wykonane. Pałąk został zrobiony z metalowej taśmy i tworzywa sztucznego powleczonego gumą. Regulacja długości jest stopniowa; jej zakres nie jest duży, ale powinien wystarczyć większości użytkownikom. Również boki sporych rozmiarów nauszników są pokryte gumą, a front zrobiono z błyszczącego plastiku otoczonego metalową ramką. Na prawym nauszniku znajdują się przyciski sterujące oraz dioda informująca o pracy słuchawek, na lewym — gniazdo micro USB służące do ładowania i dioda informująca o podłączeniu do zasilania. Zawias przy nausznikach wygląda solidnie, ale umożliwia regulację tylko w jednej płaszczyźnie – nauszniki można obracać o 90 stopni. Niestety, Creative WP-300 nie są składane.

Creative WP-300

Komfort użytkowania

Creative WP-300, choć kryją w sobie dużo elektroniki, nie są ciężkie i dobrze trzymają się na głowie. Nie poleciłbym ich jednak osobom, które szukają słuchawek do biegania lub jazdy na rowerze.

Słuchawki są półotwarte, jednak z powodu małej średnicy nauszników, które tylko częściowo zakrywają małżowinę uszną, tłumienie nie jest najlepsze. Naciskające na ucho poduszki nauszników mogą powodować dyskomfort podczas dłuższego słuchania muzyki.

Producent zapewnia, że WP-300 mogą pracować przez 8 godzin bez konieczności ładowania. Korzystałem z nich dość intensywnie i ładowałem je średnio raz na 2–3 dni. Dużym plusem jest krótki czas ładowania, który wynosi kilkadziesiąt minut.

Zobacz również: Ręczna drukarka 3D

Creative WP-300

Parowanie i łączność

Żeby połączyć słuchawki ze sprzętem grającym, wystarczy przytrzymać przycisk power, aż dioda na prawym nauszniku zacznie szybko mrugać na niebiesko. Po wybraniu słuchawek Creative WP-300 z listy urządzeń Bluetooth w odtwarzaczu rozpocznie się parowanie (niebieska dioda będzie wolniej mrugać). Jedynym urządzeniem, z którym nie udało mi się połączyć WP-300, był starszej generacji MacBook (model sprzed dwóch lat).

Najdroższe słuchawki douszne

Po włączeniu słuchawki automatycznie łączą się z urządzeniem, z którym były ostatnio sparowane.

Creative WP-300

Zasięg Bluetooth jest wystarczający, by słuchać muzyki ze źródła dźwięku oddalonego o kilka metrów. Podczas testów zdarzały się problemy z łącznością. Na szczęście nie były one bardzo uciążliwe – dźwięk zanikał na 1–2 sekundy i był automatycznie przywracany.

Jakość dźwięku

Słuchawki Creative WP-300 wykorzystują do transmisji kodek aptX, który zauważalnie poprawia jakość dźwięku po sparowaniu ich z urządzeniem wspierającym tę technologię. WP-300 otrzymałem w zestawie z tabletem Ziio, który obsługuje aptX, parowałem je także z innymi urządzeniami: telefonami (HTC Desire, Samsung Wave), laptopem i komputerem stacjonarnym, ale w połączeniu z Ziio grały najlepiej.

Dzięki zainstalowanemu w tablecie oprogramowaniu Creative Pure Android Audio można „przywracać” utracone podczas kompresji muzyki pasma oraz rozszerzać scenę. Nie jestem amatorem dopalaczy dźwięku, ale w tym wypadku efekt jest zupełnie przyzwoity, jeśli oczywiście weźmie się poprawkę na to, że mowa o słuchawkach Bluetooth, a nie kablowych. Do sprzętu, który nie wspiera aptX, można dokupić adapter. BT-D5 przeznaczony jest do produktów Apple'a (iPod, iPad, iPhone), a BT-D1 można podłączyć do komputera.

Creative WP-300

Creative WP-300 vs słuchawki kablowe

W porównaniu z klasycznymi słuchawkami WP-300 wypadają blado. Nie znaczy to jednak, że są złe – żadne ze znanych mi słuchawek Bluetooth nie mogą równać się z kablowymi konstrukcjami. Nie pomaga ani aptX, ani dźwiękowe dopalacze – bas jest wyraźny, ale brzmi sztucznie i jest mało dynamiczny, średnie pasmo jest zupełnie schowane, a wysokie tony są nienaturalnie podbite. Technologia przesyłania dźwięku przez Bluetooth jest cały czas udoskonalana, jednak moim zdaniem upłynie jeszcze sporo czasu, zanim słuchawki bezprzewodowe naprawdę będą mogły rywalizować z klasycznymi. Odbiór dźwięku jest zawsze subiektywny i z pewnością są osoby, którym brzmienie słuchawek takich jak WP-300 będzie odpowiadać, oraz takie, które są gotowe poświęcić jakość dźwięku dla wygody użytkowania, w szczególności gdy słuchawki mają służyć poza domem.

Podsumowanie

Creative WP-300 to dobra propozycja dla osób, które szukają solidnie wykonanych słuchawek Bluetooth. Dzięki obsłudze aptX oferują one niezłą (jak na tego typu sprzęt) jakość dźwięku, są lekkie i proste w obsłudze. Wadami urządzenia są: zdarzające się na szczęście rzadko, problemy z łącznością, możliwość regulacji nauszników tylko w jednej płaszczyźnie i ich niewielkie rozmiary, przez co dla niektórych użytkowników WP-300 mogą okazać się niewygodne.

WP-300, podobnie jak innych słuchawek Bluetooth, nie poleciłbym ludziom, którym najbardziej zależy na jakości dźwięku. W tej cenie (ok. 250 zł) można kupić porządne słuchawki przewodowe, które będą od nich grały o niebo lepiej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Genialny naukowiec wymyślił Internet na nowo. Poświęcił na to 40 lat życia Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? V3 - mordercza stonoga Hitlera. Największe działo drugiej wojny testowano w Międzyzdrojach „Das Marsprojekt”. Marsjańska misja Wernhera von Brauna z 1952 roku Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Ernő Rubik, człowiek schowany za kostką Binairy Talk – dane zapisane w obłokach dymu. Odczytamy je laserem Bałakława - tajna baza radzieckich okrętów podwodnych Niesamowity XC-120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50. Technologiczne mity. Sony timer, czyli planowe starzenie produktów Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 2]. USA i Wielka Brytania To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii MisterBrightLight - przy tym biurku chce się pracować! Podpowie, kiedy przewietrzyć pokój i zrobić przerwę Szok i skandal. Okazało się, że w polskich magazynach Amazona trzeba "zapieprzać" PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków? Yandex Browser, czyli rosyjska przeglądarka przyszłości. Warto zobaczyć! Nie tylko Project Ara. Puzzlephone też pozwoli zbudować własnego smartfona - w łatwiejszy sposób! Polski wynalazek: Clime. Niepozorna pastylka podłączy nasz świat do Internetu Tarcza Polski - największy polski program zbrojeniowy. Na co wydamy 26 mld? YouWare - człowiek jak bydło. Nowoczesna wizytówka czy ludzkie znakowanie?

Popularne w tym tygodniu:

Zapomniana technologia III Rzeszy. Wideorozmowy w nazistowskich Niemczech LCD, LED czy Retina? Czym różnią się od siebie ekrany i stosowane w nich technologie? Zapomniane radzieckie konsole gier wideo Spełnia się największe marzenie policji. Gadżet, który pozwala na odblokowanie iPhone’a