W 15 min do jądra Ziemi. Nietypowy symulator w Centrum Geoedukacji

Gdy wspominałem kolegom z biura, że jadę na otwarcie Centrum Geoedukacji, patrzyli na mnie z niedowierzaniem. Zakurzone kawałki marmuru, gipsowe odlewy odciśniętych w skale trylobitów i tabele z trudnymi do wymówienia nazwami okresów geologicznych — wspomnienia z lekcji geografii uniemożliwiły skojarzenie wydarzenia z czymkolwiek interesującym.

Ci z was, którzy odwiedzili Centrum Nauki Kopernik wiedzą jednak doskonale, że naukę można pokazywać w sposób ciekawy i przystępny (wystarczy wspomnieć planetarium z projekcją w rozdzielczości 12 mln pikseli). Centrum Geoedukacji w Kielcach należy do tej samej kategorii obiektów. Zainwestowano ponad 20 mln złotych, by wybudować nowoczesny budynek (nagrodzony zresztą Złotym Żurawiem w kategorii obiektów użytku publicznego) nieopodal rezerwatu przyrodniczego Wietrznia i przygotować multimedialną ekspozycję. Na odwiedzających czekają między innymi: symulator 5D, wirtualna jaskinia z interaktywną podłogą i dioramy prezentujące dno morza sprzed setek milionów lat z sześciometrowym modelem ryby pancernej.

 

 

Wybór miejsca jest nieprzypadkowy — powiedział Witold Wesołowski z Geoparku Kielce — obszar Gór Świętokrzyskich oraz rezerwat Wietrznia im Zbigniewa Rubinowskiego mają szczególną pozycję na geologicznej mapie Polski ze względów naukowych, ale także krajobrazowych. Pierwsze projekt –koncepcje Centrum Geoedukacji przedstawił Tymoteusz Wróblewski przed kilkudziesięciu laty, choć oczywiście miała ona nieco inną formę. Dzięki środkom unijnym udało się stworzyć nowoczesny obiekt łączący walory edukacyjne i turystyczne.


Z dostępnych w Centrum atrakcji największą popularnością cieszył się oryginalnie wyglądający symulator 5D zrobiony przez konsorcjum SilverAutomatic (więcej informacji na temat symulatora Geo2020 na stronie Silver MB). Choć w dniu otwarcia wyświetlany był krótki film zastępczy, projekcja robiła niemałe wrażenie.

Już niebawem w symulatorze będzie można zobaczyć piętnastominutowy materiał, w którym oglądający odbędą podróż w głąb Ziemi schodząc pod powierzchnię dokładnie w punkcie, w którym znajduje się Centrum. Oczywiście jak przystało na seans 5D fotele będą się poruszać  a widzowie będą odczuwać zapachy, zmiany temperatur oraz podmuchy wiatru.

Zobacz również: Gadżetomania TV: Czy wiesz że... komputerowy bug

Zmieniaj filmy myślami

Ekspozycja Centrum Geoedukacji to ciekawa i dobrze opowiedziana historia. Jeśli więc będziecie w województwie Świętkorzyskim powinniście się tam wybrać. Chociażby po to, by przekonać się na własnej skórze, że historię Ziemi można zaprezentować w naprawdę interesujący sposób.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Nauka:

Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! 9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości. Ebola i zika wypadają przy nich niewinnie Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli Juliusz Verne - trafione i nietrafione przepowiednie kultowego pisarza Artyleria bez prochu. Machiny wojenne z dawnych wieków Stare i nowe stacje orbitalne. Co krąży nad naszymi głowami? Algorytm jest bogiem Układ QWERTY i szybkie pisanie. Długa historia technologicznego mitu 23 pechowców, których zabiły ich własne wynalazki 10 niesamowitych faktów na temat piersi Technologiczne mity. Bracia Wright wcale nie byli pierwszymi lotnikami. Kto ich ubiegł? Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 3]. III Rzesza Najdziwniejsze maszyny II wojny światowej [cz. 1]. Związek Radziecki 10 okrętów, które wygrały wojnę na morzu. Najciekawsze lotniskowce II wojny światowej Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej 9 najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Nie tylko Hitler i Stalin! Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Ludzkie oko może zobaczyć niewidzialną podczerwień. Jak to możliwe? Pas Van Allena: odkryto niewidzialną tarczę, która chroni Ziemię przed promieniowaniem Szalone wynalazki przyszłości. Wybieramy najlepiej zapowiadającą się innowację Obiekt 2014-28E. Tajemniczy, rosyjski satelita to nowa broń orbitalna? Biologiczny twardy dysk: DNA bakterii jako zapisywalny nośnik danych Adamed SmartUp: w Polsce nie brakuje młodych, utalentowanych ludzi!

Popularne w tym tygodniu:

Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Największe działa, jakie kiedykolwiek zbudowano Wynalazki Leonarda da Vinci. Nieznane projekty, które wyprzedziły swoje czasy